آخرین بروز رسانی: 28ام مرداد, 1402

عوارض مکمل های بدنسازی

عوارض مکمل های بدنسازی با رواج پیدا کردن این محصولات در میان ورزشکاران بیشتر از گذشته به چشم می خورد چرا که در کنار فواید گسترده و کمک کردن به ورزشکاران برای سریعتر رسیدن به هدف مد نظر، اگر به شکل نامناسب استفاده شود مشکلاتی هم ایجاد می کند. اما تمام مکمل هایی که زیر نظر سازمان غذا و داروی FDA تولید می شوند در صورت استفاده صحیح هیچ مشکلی برای ورزشکاران ایجاد نمی کنند. برای اینکه از مشکلات مختلف و عوارض مکمل بدنسازی جلوگیری کنید، بهتر است از یک مجموعه معتبر مانند الو دارو اقدام به خرید مکمل بدنسازی ضروری نمایید، تا با دریافت مشاوره های دقیق نحوه استفاده از آنها را نیز فرا بگیرید.

آیا مکمل بدنسازی عوارض دارد؟

در سال های اخیر استفاده کردن از مکمل های بدنسازی بیشتر از گذشته صورت می گیرد و سوالات زیادی برای ورزشکاران و خانواده های آنها به وجود می آید که یکی از مهم‌ترین آنها این است آیا مکمل بدنسازی عوارض دارد؟ برای اینکه به این سوال یک پاسخ دقیق بدهیم بهتر است بگوییم سالم ترین مواد غذایی هم در صورت استفاده نادرست ممکن است عوارض زیادی به وجود بیاورند. پس این مسئله که مکمل های بدنسازی عوارض دارند، غیر قابل انکار است. اما با استفاده صحیح از مکمل های ورزشی تا حد زیادی می توانید بدون نگرانی از عوارض مکمل بدنسازی موجب رشد عضلات خود و یا کاهش وزن و قدرت بدنی باشید.

عوارض مکمل بدنسازی زمانی مشخص می شود که برخی از نکات را در هنگام تهیه آنها را رعایت نکنید، مانند:

  • استفاده کردن از مکمل های بدنسازی تقلبی و جعلی که به شکل های مختلف به بازار آمده است.
  • بی توجهی کردن به مقدار مصرف روزانه که توسط مربی یا متخصص تغذیه مشخص شده است.
  • بی توجهی به تاریخ تولید و انقضای مکمل بدنسازی یکی دیگر از این عوامل مهم می باشد.

در این قسمت به بررسی برخی از عوارض مکمل های بدنسازی به صورت عمومی می پردازیم:

ایجاد عصبانیت

یکی از مشکلات بسیار مهم احساس عصبانیت در افراد است، چرا که مکمل ها آستانه تحریک پذیری افراد را کاهش می دهند.

تجمع آب در بدن

برخی از ترکیب ها مانند کراتین موجب می ‌شود تا آب بیشتری در بدن باقی بماند و نتیجه آن افزایش وزن است.

ایجاد حساسیت های پوستی

ترکیبات خاصی مانند آلانین و نیاسین در مکمل های ورزشی وجود دارد که گاهی اوقات منجر به حساسیت های پوستی مانند لکه های قرمز بر روی پوست می ‌شود که این مشکل به دلیل استفاده در دوز بالا است.

سردردهای شدید

سردردهای شدیدی برای افراد بدنساز به وجود می ‌آید و افرادی که سابقه میگرن دارند، ممکن است دچار حملات میگرنی شوند که قبلا تجربه نکرده اند.

مشکلات گوارشی

در مکمل های بدنسازی ترکیبات خاصی وجود دارد که استفاده نکردن درست از آنها، سبب رفلاکس اسید معده، اسهال، نفخ شکم، درد و برخی دیگر از مشکلات گوارشی می شود.

عوارض مکمل های بدنسازی برای آقایان

سیستم بدنی آقایان و بانوان با یکدیگر متفاوت است، به همین جهت ممکن است عوارض مکمل های بدنسازی برای هر کدام از افراد به تفکیک جنسیت تفاوت داشته باشد. گاهی اوقات با استفاده از مکمل های ورزشی آلوده به ترکیبات غیر مجاز صدمات و مشکلات جبران ناپذیری به بدن آقایان وارد می شود که در دراز مدت ممکن است رفع این مشکلات امکان پذیر نباشد.

عوارض مکمل های بدنسازی برای آقایان

عوارض مکمل های بدنسازی برای آقایان

برخی از مهمترین عوارض مکمل های بدنسازی برای آقایان شامل چند مورد ذیل است:

ایجاد مشکلات جنسی در آقایان

مشکلات جنسی در آقایان به دلیل بیماری های مختلف مانند فشارخون، دیابت، مشکلات قلبی عروقی هم ایجاد می ‌شود. اما آسیب هایی که مکمل های بدنسازی بر روی فعالیت های جنسی آقایان ایجاد می کند، بسیار زیاد است. مهم‌ترین آنها عبارتند از:

  • اختلال در نعوظ
  • کاهش تعداد اسپرم ها
  • کاهش اندازه بیضه ها
  • از بین رفتن قدرت باروری آقایان

بزرگ شدن پستان در آقایان

بزرگ شدن پستان در آقایان که به ژنیکوماستی هم شناخته می شود، در صورتی به وجود می آید که مکمل ها حاوی ترکیبات هورمونی مانند استروئیدهای آنابولیک باشند که این هورمون ها صفات ثانویه جنسی خانم ها را در آقایان بروز می دهد.

افزایش خطر سرطان بیضه

برخی از مکمل ها سبب تغییر سطح تستوسترون در بدن آقایان و همچنین افزایش سطح هورمون رشد در بدن آقایان می شوند که نتیجه آن خطر افزایش سرطان بیضه و سایر سرطان ها است.

عوارض مکمل های بدنسازی برای خانم ها

خانم ها نیز برای عضله سازی و کاهش وزن و افزایش قدرت بدنی از برخی مکمل های بدنسازی استفاده می کنند. استقبال زیاد بانوان از این محصولات موجب شده تا انواع مکمل های بدنسازی غیر استاندارد هم در بازار ارائه شود. عوارض مکمل های بدنسازی غیر استاندارد برای خانم ها بسیار زیاد است که در صورت آشنایی کامل با این مشکلات بانوان ترجیح می دهند تا مراکز معتبر را برای خرید این محصولات انتخاب کنند.

عوارض مکمل های بدنسازی برای خانم ها

عوارض مکمل های بدنسازی برای خانم ها

برخی از عوارض مکمل های بدنسازی برای خانم ها شامل موارد ذیل است:

ایجاد صفات ثانویه جنسی مردانه

برخی از صفات مانند صدای کلفت، زمخت شدن پوست، افزایش موهای زائد و همچنین آکنه به دلیل افزایش ترشح هورمون تستوسترون در خانم ها به وجود می آید به همه این مشکلات صفات ثانویه جنسی مردانه گفته می شود.

اختلال در قاعدگی بانوان

برخی از مکمل های بدنسازی مانند گینرها، کراتین، اسیدهای آمینه در خانم ها باید با دوز مشخصی مورد استفاده قرار بگیرند و اگر بیشتر از دوز تعیین شده استفاده شوند، یا ترکیبات غیرمجاز در آنها وجود داشته باشد، روند قاعدگی بانوان را با اختلال روبرو می کند.

ایجاد تومور

ایجاد تومورهای مختلف در بدن بانوان به دلیل اختلالاتی که در برخی از مکمل های ورزشی وجود دارد از مشکلات عمده این مواد است.

انواع مکمل های بدنسازی و عوارض آنها

مکمل های بدنسازی بسیار زیاد است و برخی از این مکمل ها ممکن است بدون نسخه پزشک یا از فروشگاه های نامعتبر تهیه شوند که مصرف این مکمل ها عوارض زیادی به دنبال دارد. البته گاهی اوقات مکمل های کاملاً استاندارد هم به دلیل استفاده نادرست ممکن است عوارضی ایجاد کند.

انواع مکمل بدنسازی که برای افزایش حجم، ترمیم و بازسازی عضلات، کاهش وزن و بسیاری از موارد دیگر مورد استفاده قرار می گیرند؛ ممکن است هرکدام با عوارضی همراه باشند. در ادامه به معرفی این مکمل ها و عوارضی که ممکن است به وجود بیاورند در یک جدول می پردازیم:

نوع مکمل بدنسازی عوارض جانبی مکمل تأثیر مکمل بر روی سیستم بدنی
پروتئین نفخ شکمی، سوء هاضمه، حساسیت به لاکتوز، آکنه پوستی، اختلال در عملکرد کلیه و ایجاد سنگ کلیه گوارشی
کراتین افزایش ریزش موها، دل پیچه و دل درد، اسهال، نفخ، گرفتگی های عضلانی، سنگ کلیه گوارش
بتا آلانین گزگز انگشتان دست و پا، افزایش ضربان قلب، فشار خون بالا، تنگی نفس قلب و عروق
کافئین تپش قلب و تنگی نفس، بی قراری، اضطراب، خواب آلودگی سیستم عصبی
امگا ۳ رقیق شدن خون، افزایش احتمال خونریزی در بدن، نفخ شکمی گوارش و قلب و عروق
ویتامین d افزایش سنگ کلیه، افزایش سطح کلسیم خون، حالت تهوع بی دلیل کلیه و سیستم استخوان
گینرها افزایش چربی خون، حالت تهوع و استفراغ، گرفتگی ‌های عضلانی، اختلالات تنفسی، اختلال در عملکرد کلیه و کبد سیستم گوارش سیستم کبد و کلیه

خرید انواع مکمل بدنسازی استاندارد از الو دارو

تا اینجا دریافتیم که عوارض مکمل های بدنسازی هم برای آقایان و هم برای بانوان بسیار زیاد است؛ اگر این مکمل ها به درستی انتخاب و استفاده نشوند. برای در امان ماندن از عوارض و مشکلات مختلف مکمل های بدنسازی انتخاب مراکز معتبری که این محصولات را ارائه می دهند ضروری است.

مجموعه الو دارو که به صورت آنلاین خدمات خود را ارائه می دهد، شرایطی را به وجود آورده که از هر کجای کشور به راحتی می توانید، انواع مکمل بدنسازی مناسب با شرایط خود را از بهترین برندها سفارش دهید. پس از دریافت شیوه استفاده از این مکمل ها به بهترین شکل آنها را استفاده کنید تا دچار عوارض مکمل های بدنسازی نشوید.

5/5 - (5 امتیاز)
دسته‌بندی: مکمل ها

نظر شما برای ما با ارزشه

0 دیدگاه